TÜRKİYE CANIM FEDA

OTOPARK SİSTEMLERİ

arma-kontrol-otopark-sistemi-banner

Otopark Sistemi Nedir?

Özellikle büyük şehirlerde hem araç sayısının artmasına hem de boş alanların gitgide azalmasına bağlı olarak park yeri sorunu gitgide büyümekte. Bununla birlikte artık daha çok sürücü otoparkları tercih etmekte. Gitgide gelişen otopark sistemleri sürücüler için güvenli ve kolay bir park olanağı sunmakta. Özellikle şehirlerde artan alışveriş merkezleriyle birlikte artık çoğu sürücü farklı otopark sistemlerinin çeşitli öğeleriyle de tanışmış durumda.

Otopark sistemlerini ilk bakışta tam otomatik otopark sistemleri, yarı otomatik (mekanik) otopark sistemleri ve katlı otopark sistemleri (otopark liftleri) olarak ayırmak mümkündür. Otomatik otopark sistemleri geleneksel otoparklarda ortaya çıkan belli başlı sorunlara çözüm sunmaya çalışır. Daha fazla park yeri, güvenlik, artan personel ihtiyacı, havalandırma, aydınlatma ve ücret tahsili gibi konularda otopark işletmelerine alternatifler sunulur.

Geleneksel bir otopark işletmeciliği yerine otopark sistemlerinden biri tercih edildiğinde otoparkta ihtiyaç duyulan eleman sayısı azalır, otopark bilgisayar aracılığıyla işlediğinden araçlara sigorta güvencesi sağlamak mümkün olur. Otomatik otopark sistemlerinde bu nedenle belli başlı başlıklar otomasyonla birlikte anılır. Otomatik otopark sistemlerinde otopark bariyeri, bilet makinesi, ücret tahsili, giriş-çıkış yazılımı, çıkış kontrol modülü gibi öğeler otomatik işleyecek şekilde düzenlenmiştir.

Tam otomatik otopark sistemlerinde araçlar insansız olarak, elektronik mekanizma aracılığıyla taşınarak park edilir. İş merkezlerinden otomobil depolarına kadar birçok farklı yerde bu otopark sistemlerini kullanmak mümkündür. Tam otomatik otopark sistemlerinde sürücü park odasında aracını bırakır. Sonrasında araç sistem donanımı tarafından boş bir hücreye taşınır. Başka bir sürücüye ya da motorun çalışmasına gerek kalmaz. Tam otomatik otopark sistemleri sürücünün park için ayıracağı zamandan da tasarruf etmesini sağlar. Yer bulma ve park manevrası derdini ortadan kaldırır. Bu sistem ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlamıştır. Otopark sistemlerinde ücretlendirme genellikle bilet kesme ya da kart okuma makineleri aracılığıyla yapılır. Otomobilin gönderildiği hücre görevli tarafından belirlenirken, hücre numarası da araç sahibine verilir. Böylelikle araç sahibi arabasını çıkarmak istediğinde bu numarayla aracı bulunur.

Mekanik otopark sistemlerinde ise araçlar üst üste park edilebilir ve yerden tasarruf sağlanır. Raf şeklinde düzenlenen park kutuları hareket halindedir ve uzaktan kumanda edilir. Tam otomatik park sistemlerinde olduğu gibi park süresince araç sürücüsüzdür. Ray ve palet sistemiyle mekanik otopark sistemlerinde araçlar konumlarını alır. Park alanının geniş tutulması gerekmez. Zira araçlar biri diğerinin üst hücresinde, yukarı doğru kat çıkacak şekilde sistem kurulabilir.

Otopark sistemlerindeki en pratik çözümlerden biri de otopark liftingleridir. Prefabrik olarak uygun yerde bu katlı sistemi kullanmak mümkündür. Araçlar yan yana ve üst üste otomobil raflarına park edilir. Diğer otopark sistemlerinde olduğu gibi üst kata araçlar otomatik olarak kumanda paneli yardımıyla park edilir.

Otomatik otopark sistemlerinde egzoz dumanı ve yakıt tüketimi kısılmış olur. Araçlar hava şartlarından etkilenmezler. Arabalar sürücüsüz olarak park edildiğinden ve mekanik sistem kullanıldığından güvenlik de oldukça yüksek düzeydedir.

Powered by themekiller.com